Šeštadienio popietę Vilniaus centrinėmis gatvėmis keliavo šventinė eisena, kurios dalyviai nešė plakatą su užrašu „Erasmus+“ keičia gyvenimus jau 35 metus“. Taip prasidėjo programos „Erasmus+“ 35-mečio šventė.

Spalvingoje eisenoje, lydimoje Vilniaus universiteto pučiamųjų orkestro „Oktava“, dalyvavo 550 dalyvių iš 33 institucijų: nuo bendrojo ugdymo mokyklų bei gimnazijų iki suaugusiųjų švietimo organizacijų.

Gimtadienio šventė su muzika, pokalbiais ir atrakcijomis partnerių palapinėse tęsėsi Rotušės aikštėje.   

Renginio svečiai vaišinosi Panevėžio Jaunuolių dienos centro jaunimo, turinčio intelekto sutrikimą, ruošiama „Solidarumo kava“, fotografavosi šventinei foto mozaikai, atsakinėjo į Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje parengtus viktorinos klausimus apie Europos jaunimo metus ir per virtualios realybės akinius galėjo pajusti, ką jaučia negalią turintys ir kiti pažeidžiamų grupių žmonės kasdieninėse situacijose.

Renginio tikslas buvo ne tik paminėti sėkmingiausius Europos Komisijos projektu laikomos programos „Erasmus+“ 35 metų jubiliejų, bet išgirsti iš pirmų lūpų, kaip ši programa pakeitė joje dalyvavusių žmonių gyvenimus, todėl savo patirtimi buvo pakviesti pasidalinti įvairių kartų, sričių ir profesijų atstovai, dalyvavę programos „Erasmus+“ mainuose.

Šventės dalyviams siurprizas galėjo būti tai, kad vienas pirmųjų „Erasmus+“ mainų dalyvis šiuo metu eina ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektoriaus pareigas. Tai – Dalius Misiūnas, į „Erasmus+“ mainus Švedijoje Lundo universitete išvykęs dar 1999 metais.

Kitas programos „Erasmus+“ galimybėmis pasinaudojęs net keletą kartų Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos mokytojas Vitalij Kabelis prieš 2 metus (2020 m.) laimėjo Europos Komisijos rengiamą Meistriškumo profesinio mokymo konkursą. Vitalij savo pavyzdžiu neretai užkrečia ir mokyklos, kurioje dirba, mokinius – būtent jo paskatinti jaunuoliai taip pat noriai sudalyvauja programos „Erasmus+“ praktikose ir stažuotėse.

O prieš dešimtmetį ilgalaikiame mokinių mobilume dalyvavusi radijo ir TV laidų vedėja Elena Karalienė iki šiol džiaugėsi patirtimi, kurią įgijo 11-oje klasėje 3 mėnesiams apsigyvenusi prancūzų šeimoje ir lankiusi prancūzišką mokyklą. Ji įsitikinusi, kad ši patirtis teigiamai pakeitė jos gyvenimą, atvėrė akis, kad pasaulyje labai daug galimybių, kuriomis būtina išdrįsti pasinaudoti.

Elenai pritarė ir Deimantė Kiškytė, kuri „Erasmus+“ jaunimo srities mobilumu pasinaudojo vos prieš kelis mėnesius ir 10 dienų vyko į jaunimo mainų projektą. Mergina, gyvenanti Marijampolėje, pirmą kartą skrido lėktuvu, bendravo anglų kalba su jaunimu iš įvairių šalių ir įsitikino, kad tarptautinių mainų patirtis į gyvenimą atneša daug teigiamų pokyčių.

Netrūko įdomių patirčių pasidalinimų ir iš lietuviškos muzikos padangės – „Erasmus+“ mainuose Islandijoje dalyvavo duetas „Baltos varnos“, kompozitorė, dainų atlikėja ir kūrėja, lektorė, Lietuvos autorinių teisių gynimo asociacijos LATGA tarybos pirmininkė Raminta Naujanytė Bjelle, elektroninės muzikos kompozitorė, prodiuserė ir vokalistė Miglė Palkevičiūtė Migluma.

Visos atlikėjos bei grupė „Kedrostuburas“ dovanojo savo kūrybą „Erasmus+“ 35-mečio šventės dalyviams ir miesto svečiams.

Programa „Erasmus+“ prasidėjo kaip aukštųjų mokyklų studentų mainų iniciatyva, tačiau per visus šiuos metus ji išsiplėtė ir atvėrė daugiau galimybių visiems švietimo sistemos dalyviams. 

„Erasmus+“ yra populiariausia Europos Sąjungos žinių ir patirčių mobilumo programa, Lietuvoje veikianti jau nuo 1998-ųjų, kurios galimybėmis per pastaruosius 7 metus pasinaudojo beveik 100 tūkstančių piliečių! Jomis gali pasinaudoti visi – nuo darželinuko iki senjoro – per tarptautinius mainus, praktikas, savanorystę, jaunimo ar suaugusiųjų švietimo projektų įgyvendinimą. Programą „Erasmus+“ Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas ir Jaunimo reikalų agentūra.

Renginio fotogaleriją galite rasti čia.