Europos inovatyvaus mokymo ir Europos kalbų ženklo apdovanojimai

Siekdama stiprinti Europos švietimo erdvę, Europos Komisija įsteigė Europos inovatyvaus mokymo (EITA) ir Europos kalbų ženklo (EKŽ) apdovanojimus, kurie ne tik pagerbia išskirtinį mokytojų indėlį į „Erasmus+“ projektus, bet ir skatina mokyklas bendradarbiauti, kurti ir taikyti inovatyvias ugdymo praktikas, stiprinti kalbų mokymą, kultūrinį sąmoningumą.

Per kelerius metus šie apdovanojimai buvo skirti keliems šimtams išskirtinių „Erasmus+“ projektų visoje Europoje, taip pripažįstant svarų programos „Erasmus+“ indėlį į Europos švietimo erdvės stiprinimą bei pabrėžiant tarptautinio mokyklų bendradarbiavimo svarbą.

Pagrindiniai apdovanojimų tikslai yra:

EITA ir Europos kalbų ženklo apdovanojimai teikiami kokybiškai įgyvendintiems programos „Erasmus+“ projektams, kuriuos kasmet atrenka programą administruojančios šalių nacionalinės agentūros. Lietuvoje atranką įgyvendina „Erasmus+“ nacionalinė agentūra švietimo, mokymo ir sporto srityje – Švietimo mainų paramos fondas, remdamasis Europos Komisijos nustatytomis gairėmis.

Apdovanojimų kategorijos

Kiekvienai programoje „Erasmus+“ dalyvaujančiai šaliai skirti penki apdovanojimai, po vieną kiekvienoje iš šių kategorijų:

Nuo 2025 metų Europos kalbų ženklas tapo viena iš oficialių EITA kategorijų, taip siekiant dar labiau sustiprinti kalbų mokymo ir daugiakalbystės svarbą šiuolaikinėje švietimo aplinkoje.

Tinkamumo kriterijai

Į apdovanojimus gali pretenduoti „Erasmus+“ 1 pagrindinio veiksmo (KA1) mobilumo mokymosi tikslais ir 2 pagrindinio veiksmo (KA2) strateginių partnerysčių (iki 2020 m.) bei partnerysčių bendradarbiavimui (nuo 2021 m.) projektai. Galima projektų pradžia nuo 2020 m. iki 2024 m. ir jie turi būti pilnai užbaigti, t. y. jiems atliktas galutinis mokėjimas iš nacionalinės agentūros.  Mokyklų mainų partnerysčių (KA229) projektų atveju, į apdovanojimą gali pretenduoti tik Lietuvos organizacijų koordinuoti projektai.

Ankstesnių metų konkursuose apdovanoti projektai šiemet atrankoje dalyvauti negali.

Projektų atranka grindžiama keturiais esminiais kriterijais:

  1. Inovatyvūs mokymo metodai – vertinamas šiuolaikinių, įtraukiančių ir tarpdisciplininių mokymo praktikų taikymas bei besimokančiųjų aktyvus dalyvavimas.
  2. Mokymosi aplinka – analizuojama, kaip kuriamos kūrybiškos, tvarios ir bendradarbiavimu grindžiamos erdvės, skatinančios ugdymo naujoves.
  3. Mokytojo vaidmuo – akcentuojama mokytojų lyderystė, profesinės kompetencijos bei dalijimasis gerąja patirtimi.
  4. Poveikis ir rezultatai – vertinamas projekto poveikis tikslinėms grupėms, įtrauktis bei ilgalaikė nauda mokyklų bendruomenėms.

Apdovanojimų tema

Kiekvienais metais Europos Komisija nustato prioritetinę temą, kurią turėtų nagrinėti apdovanojimui atrinkti projektai. 2025 m. apdovanojimų tema skirta pilietinio ugdymo, Europos Sąjungos vertybių ir dalyvavimo demokratiniame gyvenime skatinimui.

Bus siekiama išskirti tuos projektus, kurie stiprina žmonių gebėjimą tapti aktyviais piliečiais, skatina socialinę įtrauktį, prisideda prie įtraukesnės ir demokratiškesnės Europos kūrimo. Tai apima ir Europos Sąjungos konteksto suvokimą, ypač Europos Sąjungos vertybių – pagarbos demokratiniams principams, žmogaus orumui, vienybei ir įvairovei, tarpkultūriniam dialogui bei Europos socialiniam, kultūriniam ir istoriniam paveldui – puoselėjimą.

Ši tema taip pat atliepia aktualius iššūkius, susijusius su piliečių aktyvaus dalyvavimo trūkumu demokratiniuose procesuose, dezinformacijos sklaida bei būtinybe stiprinti europinę tapatybę.

Atrankos procesas

Remiantis Europos Komisijos gairėmis, Švietimo mainų paramos fondas pasiūlys galimus projektus laureatus, kuriuos 2025 metų pabaigoje apdovanos Europos Komisija. Atrinkti projektai bus paprašyti sukurti trumpą video projekto pristatymui pagal pateiktus reikalavimus.

Kontaktai

Europos kalbų ženklo projekto vadovė Jurgita Melaikienė (jurgita.melaikiene@smpf.lt).
Europos inovatyvaus mokymo apdovanojimo projekto vadovė Aina Tumienė (aina.tumiene@smpf.lt). 

Projekto puslapis

Taip pat EITA apdovanojimų tinklapyje rasite informaciją apie 2021–2024 m. apdovanotus Lietuvos organizacijų koordinuojamus projektus.

Linguistic Diversity in the European Union. Examples of Projects supporting regional and minority languages

PDF

ATSISIŲSTI