2025 m. birželio 11–14 d. Sibari mieste, Italijoje organizuojamas tarptautinis programos „Erasmus+“ seminaras „Minority languages uniting in diversity“. Seminarą organizuoja Italijos nacionalinė „Erasmus+“ agentūra.

Šis seminaras dėmesį skirs kultūriniams skirtumams ir įvairovei. Kultūriniai skirtumai gali tapti kliūtimi asmenims pilnai pasinaudoti ES teikiamomis galimybėmis, atgrasant juos nuo aktyvaus dalyvavimo, įsitraukimo ir galimai sumažinant jų dalyvavimo privalumus, todėl šio seminaro tikslas – išmokti atpažinti ir kuo geriau išnaudoti kalbinių mažumų kultūrines tapatybes savo teritorijoje, skatinti pagarbą mažumų kalboms bei kultūrinėms tapatybėms Europoje kaip teigiamą socialinės įtraukties modelį.

Naudodamas praktinius metodus ir gerųjų praktikų dalinimosi modelį, tarp kurių – vizitas ir susipažinimas su sėkmingais Italijos miestų integracijos modeliais ir vietine Pietų Albanijos italų (Arbëreshë) bendruomene, seminaras sieks suteikti kompetencijų ir įkvėpti dalyvius sukurti bendrus mobilumo (KA1) ir partnerysčių (KA2) projektus suaugusiųjų švietimo srityje, susijusius su kultūriniais ir kalbiniais tautinių mažumų bendruomenių klausimais.

Šią temą Italijos nacionalinė „Erasmus+“ agentūra pasirinko neatsitiktinai. Pasak jų, Italija yra puikus kultūrinės įvairovės pavyzdys – Italijos įstatymai pripažįsta ir saugo 12 kalbinių mažumų, be to, Italija yra viena iš ES šalių, labiausiai susiduriančių su migracija. Pietų Albanijos italų bendruomenė – sėkmingas integracijos modelio pavyzdys. Vis dėlto, „Erasmus+“ projektai vis dar pilnai neišnaudoja tautinių mažumų potencialo, kadangi trūksta žinių tiek apie pačias bendruomenes, tiek apie gerąsias praktikas, strategijas ir projektų valdymo įgūdžius – o tai trukdo inicijuoti projektus, susisijusius su tautinių mažumų klausimais.

Pagrindinis seminaro tikslas – skatinti bendradarbiavimo galimybes tarp dalyvaujančių organizacijų, institucijų ir dalyvių, padedant jiems geriau kurti „Erasmus+“ KA1 ir KA2 projektus, skirtus Europos kultūrinių ir kalbinių mažumų įtraukties skatinimui.

Tikėtini rezultatai:

  • Tinklaveika: šis renginys suteiks galimybę dalyviams susipažinti su kitų dalyvių naudojamomis metodikomis, tyrimais, gerosiomis praktikomis ir strategijomis, kaip integruoti ir vertinti kultūrines bei kalbines mažumas jų regionuose.
  • Sąmoningumo apie tarpkultūrinį dialogą didinimas tarp skirtingų kalbinių ir kultūrinių bendruomenių. Tai bus pasiekta per: (i) kultūrines ekskursijas į Pietų Italijos albanų (Arbëreshë) bendruomenes Kalabrijoje, kuriose bus tyrinėjama, kaip šios bendruomenės veiksmingai įsilieja į bendrą gyvenimą su kitomis mažumomis ir gyventojais. (ii) Pažintinis vizitas į Camini / Riace miestus, kur buvo sukurti novatoriški gerosios praktikos modeliai, skirti mažumų bendruomenių ir trečiųjų šalių piliečių integracijai, pasiekę sėkmingų rezultatų ir sulaukę vertinimo iš socialinio poveikio tyrimų visoje Europoje ir paklausūs dėl jų atkartojimo strategijų.
  • Mokymasis: bus organizuojami užsiėmimai, kuriuose dalyvaus teminiai ekspertai ir įtraukiančių organizacijų atstovai, kad būtų suteikta žinių apie programos „Erasmus+“ aktualijas. Be to, bus organizuojamos gilios mokymo sesijos, kurios apims konkrečius „Erasmus+“ projektų valdymo aspektus (projekto kūrimas, biudžetavimas, rezultatų vertinimas ir kt.). Galiausiai dalyviai bus supažindinti su projektų kūrimo sesijomis, kuriose kartu bus kuriamos naujos iniciatyvos ir projektų pasiūlymai, finansuojami KA1/KA2 dotacijomis, skirtomis socialinei ir kalbinei mažumų integracijai.

Renginys vyks anglų kalba.

Renginio programa (anglų kalba).

Renginio organizatoriai skyrė 3 vietas dalyviams iš Lietuvos.

Reikalavimai dalyviams (tikslinės grupės kriterijai):

  1. Paraiškas dalyvauti seminare kviečiami teikti suaugusiųjų švietimo organizacijų, savivaldybių, NVO darbuotojai, dirbantys su tautinių mažumų bendruomenėmis. Viena institucija gali pateikti tik vieną paraišką šiame kvietime.
  2. Pareiškėjo renginio užsienio kalbos žinių lygis – – ne žemesnis nei B1 pagal bendruosius Europos kalbų metmenis (CEFR).
  3. Nė vienas pareiškėjo organizacijos atstovas nėra dalyvavęs programos „Erasmus+“ Tarptautinėje bendradarbiavimo veikloje 2024 ir 2025 metais (neįskaitant dalyvavimo Lietuvoje vykusiuose TBV bei nuotoliniuose renginiuose).

Paraiškų pateikimo terminas – 2025 m. kovo 24 d. 12 val. Lietuvos laiku.

Paraiškos teikiamos elektroniniu būdu projektų administravimo sistemoje: https://sistema.smpf.lt.

Dalyvavimo veikloje tinkamumo kriterijai:

  • Paraiška pilnai užpildyta lietuvių kalba ir pateikta iki nurodyto paraiškų pateikimo termino;
  • Paraiška pateikta iš asmeninės paraišką teikiančio dalyvio paskyros;
  • Pareiškėjas atitinka šiame kvietime nurodytų konkurso sąlygų tikslinės grupės kriterijus;
  • Paraiška pasirašyta pareiškėjo ir jo atstovaujamos organizacijos vadovo.

Dalyvavimo renginyje finansavimas:

Finansavimo informacija
Kelionės ir draudimo išlaidos Skaičiuojamos nuo išvykimo vietos Lietuvoje iki seminaro vietos Italijoje ir atgal 2025 m. birželio 11–14 d.  Dėl skrydžių tvarkaraščių galima dviejų dienų paklaida. Dalyvių kelionės ir kelionės draudimo išlaidoms padengti skiriama ne daugiau nei 700 EUR.

95 proc. kelionės bei draudimo išlaidų finansuos Švietimo mainų paramos fondas, 5 proc. – organizacijos arba dalyvio nuosavas indėlis.

Finansavimo atveju pirmo mokėjimo metu bus išmokama 40 proc. numatytos sumos.

Rekomenduojama įsigyti kelionės draudimą, kuris padengtų skrydžių atšaukimo rizikas.

Pragyvenimo išlaidos Organizatoriai pasirūpins dalyvių maitinimu, kultūrine programa seminaro dienomis. Dalyviams Fondo lėšomis apmokamas apgyvendinimas nuo birželio 11 iki 14 dienos (iki keturių nakvynių), tam skiriant ne didesnę kaip 752 EUR sumą.

Apgyvendinimo išlaidų maksimalus dydis skaičiuojamas vadovaujantis 2004 m. balandžio 29 d. LRV nutarimu Nr. 526 patvirtintu „Gyvenamojo ploto nuomos išlaidų normų sąrašu“: gyvenamojo ploto nuomos išlaidų 1 dienos norma Italijos Respublikai (eurais), 188 EUR/parai.

Kaip pateikti paraišką

  1. Norėdami dalyvauti „Erasmus+“ Tarptautinės bendradarbiavimo veiklos finansuojamame seminare, užpildykite ir pateikite paraiškos formą https://sistema.smpf.lt/ (prašome pasirinkti projektą TBV). Jei sistema naudositės pirmą kartą, prieš pildant paraišką reikės užsiregistruoti. Vertinamos bus tik paraiškos, pateiktos iš paraišką pildančio dalyvio asmeninės paskyros.
  2. Atkreipiame dėmesį, kad teikiant paraišką būtina pateikti institucijos vadovo bei paraišką teikiančio dalyvio pasirašytą deklaraciją. Deklaracija bus suformuota automatiškai užpildžius paraiškos formą. Pasirašytą deklaraciją reikia įkelti į projektų administravimo sistemą prieš pabaigiant paraiškos teikimo procesą.

Paraiškų vertinimo ir dalyvių atrankos tvarka

Visų tinkamumo kriterijus atitikusių paraiškų kokybė bus vertinama vadovaujantis toliau nurodytais kokybės  kriterijais:

  • organizacijos dalyvavimo veikloje tikslo ir motyvacijos pagrįstumas (0–40 balų);
  • planuojamų dalyvavimo tikslų, rezultatų bei naudos organizacijai aiškumas bei pagrįstumas (0–40 balų);
  • įgyvendintos veiklos rezultatų  sklaidos planas (0–20 balų).

Didžiausias galimas paraiškos įvertinimas – 100 balų.

Kad būtų svarstoma galimybė dalyvauti seminare, paraiška turi būti įvertinta bent 60 balų.

Iš vienos institucijos seminare gali dalyvauti tik vienas atstovas.

Sprendimą dėl dotacijų dalyvauti Tarptautinėje bendradarbiavimo veikloje, remdamasis Tarptautinės bendradarbiavimo veiklos paraiškų vertinimo rezultatais, priima Švietimo mainų paramos fondo direktorius.

Atrinktų dalyvių institucijų ar organizacijų vadovus kviesime dotacijos sutartis pasirašyti e. parašu.

Informavimas apie konkursą ir rezultatus

Apie dalyvavimo renginyje atrankos rezultatus informuosime iki 2025 m. kovo 27 d.

Kilus klausimų, kviečiame kreiptis į projektų vadovę Pauliną Drėgvaitę el. paštu paulina.dregvaite@smpf.lt   arba tel. +370 667 59 889.