Jaunimo įsitraukimo į projektus ir pilietinio dalyvavimo ABC
2022 m. spalio 17 d. 17:23
Viktorijos universiteto (Australija) garbės narys Martti Martinsonas aiškina, kas yra jaunimo pilietinis dalyvavimas, įsitraukimas į Europos demokratinį gyvenimą – kitaip „dalyvavimas“ (ang. k. Participation). Tai yra vienas iš Europos Sąjungos jaunimo srities prioritetų, kuris skatinamas ir programa „Erasmus+“. M. Martinsono moksliniai tyrimai ir propagavimo veikla yra orientuota į aplinką, skatinančią jaunimą dalyvauti sprendimų priėmimo procesuose. Jis yra žmogaus teisėmis grįsto darbo su jaunimu koncepcijos ir jaunimo dalyvavimo teisės aktų kūrime šalininkas.
Kviečiame skaityti jo publikaciją, inicijuotą SALTO Informacijos ir dalyvavimo centro. Pateikiame teksto vertimą.
Kam skirta jaunimo dalyvavimo tema?
Suprasti, kas yra ir kodėl svarbus jaunimo dalyvavimas demokratiniuose procesuose, verta visiems, kurie mano, kad jauni žmonės turi įsitraukti priimant sprendimus, turinčius įtakos jų ateičiai. Tad su informacija apie jaunimo dalyvavimą čia gali susipažinti jaunimo darbuotojai, tėvai ar sprendimus priimantys asmenys.
Jaunimo dalyvavimas demokratiniame gyvenime yra procesas. Kad procesas ar struktūra, pvz., Jaunimo taryba, arba su jaunimu susijusi veikla būtų laikomi tikru jaunimo dalyvavimo pavyzdžiu, ji turi atitikti tris sąlygas:
Joje turi dalyvauti jaunimas
Turi būti suteiktos tikros galimybės pareikšti savo požiūrį ir nuomonę apie diskutuojamus klausimus
Turi būti suteikta reali galimybė turėti įtakos ir bent šiek tiek svorio priimant sprendimus
Pagrindiniai jaunimo dalyvavimo apibrėžimai
Nors egzistuoja daugybė kitų jaunimo dalyvavimo apibrėžimų, yra trys svarbios savybės, kurios padeda suprasti, kas yra jaunimo dalyvavimas:
Dalyvavimas yra procesas
Dalyvavimas yra ne vienkartinis renginys, o nuolatinis jaunų žmonių dalyvavimas sprendimų priėmimo procese.
Dalyvavimas vyksta keliais lygiais
Jaunimas dalyvauja priimant sprendimus įvairiose srityse ir keliais lygmenimis, dažniausiai individualiu ir vietos lygmeniu (pvz., tarpasmeniniu, šeimos ir mokymosi), bet apima regioninę, nacionalinę ir tarptautinę areną.