Jaunimas pandemijos kontekste – ar tikrai mažos rizikos grupė?
2020 m. spalio 20 d. 13:49
Pandemijos kontekste jaunimas minimas kaip grupė, kuri lengvai perduoda virusą ir taip kelia grėsmę kitiems, tačiau retai gilinamasi į tai, ką šiuo laikotarpiu jauni žmonės patiria, kokios trumpalaikės ir ilgalaikės grėsmės kyla jiems. Atlikti tyrimai ir dirbančių su jaunimu patirtys rodo, jog COVID-19 pandemija ir jos pasekmės jauniems žmonėms kelia rimtų iššūkių – tiek įvairių psichologinę sveikatą neigiamai veikiančių baimių dėl ateities, tiek socialinių problemų, kylančių dėl ugdymosi, užimtumo, konsultavimo, palydėjimo ir kt. sistemų trikdžių.
Žmogaus studijų centro ir tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atliktas emocinio klimato tyrimas rodo, jog labiausiai neigiamai karantinas paveikė būtent 18–29 metų žmones. Remiantis rezultatais, šios amžiaus grupės žmonių streso lygis buvo aukštesnis nei kitų, jaunimas patyrė ir daugiau liūdesio, nerimo bei pykčio. „Jauni žmonės neturi patirties emociškai tvarkytis su vadinamosiomis šoko situacijomis, – sako „Baltijos tyrimai“ vadovė Rasa Ališauskienė. – Prisideda ir tai, jog jauni žmonės yra mažiau stabilūs finansiškai (paskolos, būsto nuoma, maži vaikai) bei profesiniu aspektu.“
Kaip teigia Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorius Jonas Laniauskas, stipriai jaunus žmones paveikė ir sumažėjusios laisvalaikio galimybės: „Matėme tokią situaciją, kad karantino metu dėl įvairių priežasčių – konfliktų namuose, socializacijos trūkumo, galų gale nuobodulio – jaunuoliai bėgo iš namų, nesilaikė saviizoliacijos reikalavimų. Dėl to jie buvo nubausti, neturėjo iš ko susimokėti baudų ir prisiskolino iš greitųjų kreditų įmonių, – pasakoja J. Laniauskas – Be to pandemijos metu nemaža dalis jaunų žmonių prarado darbo vietas, neturi tęstinių garantuotų įplaukų, praranda darbinius įgūdžius. Nemažai tų jaunuolių yra grįžę iš užsienio. Matant ir suvokiant visą šią situaciją – tampa aišku, jog jaunimas pandemijos kontekste irgi yra rizikos grupė – kalbant ne tik apie fizinę sveikatą, bet apie daugybę kitų aspektų – psichologinį, ekonominį, socialinį“.