Profesinio mokymo įstaigose mokosi puikūs būsimieji konditeriai, apskaitininkai, virėjai, masažuotojai, kirpėjai ir kitų sričių meistrai, laimintys įvairiausius prizus tarptautiniuose ar nacionaliniuose konkursuose. Kai kurie jų svajoja apie nuosavą verslą. Kodėl gi jų nepadrąsinti veikti? – pagalvojo tarptautinio „Erasmus+“ strateginių partnerysčių projekto „Mišrus praktika grįstas mokymas: nuo besimokančiojo iki savininko (OWN)“ iniciatoriai.

Lietuvos imitacinių bendrovių asociacija „Liba“, pasitelkė penkis partnerius – profesinio mokymo centrus „Žirmūnai“ (Lietuva), EPRALIMA (Portugalija) ir ORTAKOY 80. YIL MESLEKI (Turkija) bei Prancūzijos imitacinių bendrovių centrą REEP EURO ENT’ENT ir suaugusiųjų švietimo paslaugų teikėją – asociaciją PROMETEO (Italija). Partneriai išsikėlė tikslą padidinti jaunų suaugusiųjų pasitikėjimą savimi, skatinti jų ateities verslo viziją ir pritaikyti imitacinių bendrovių modelį būsimiesiems smulkaus verslo savininkams.

Imitacinė bendrovė tai:

  • Praktikantų įsteigta ir valdoma bendrovė, kurioje vadovas (ugdymo įstaigose dirbantis pedagogas) modeliuoja komercinę veiklą.
  • Lanksti praktinio mokymo vieta praktikantams (mokiniams, studentams, suaugusiems) dirbti ir mokytis naudojant dokumentus, procedūras ir programas, kurių reikia norint valdyti verslą.
  • Įmonė, kurioje imituojama verslo įmonės veikla, laikantis nacionalinių ekonomikos taisyklių ir teisės aktų, tačiau nenaudojant realių pinigų ir prekių.

Imitacinė bendrovė gali būti suformuota beveik visų rūšių verslui plėtoti: nuo didmeninės iki mažmeninės prekybos, paslaugų teikimo, įvairių produktų rinkodaros ir gamybos. Yra daug įvairiose srityse veikiančių pavyzdžių: informacinių technologijų ir elektronikos, bankininkystės ir mados, reklamos ir turizmo, amatų ir t. t. srityse. Daugeliu atvejų jos taikosi prie vietos rinkos poreikių ir ieško realių verslo rėmėjų arba partnerinių įmonių. Nors veikla yra imituoto pobūdžio, tačiau ryšiai su kitomis imitacinėmis bendrovėmis pasauliniame imitacinių bendrovių tinkle PEN WORDLWIDE (7500 imitacinės bendrovės, 42 šalys) yra tikri – šios įmonės prekiauja tarpusavyje, tinkle organizuojamos prekybos mugės ir parodos.

Projektu siekiama tobulinti mokinių verslumo įgūdžius, modeliuojant įmonės aplinką, skatinant besimokančiųjų kūrybiškumą, socialinius įgūdžius. Kuriami individualizuoti keliai ir galimybės realizuoti verslo idėją imituojamoje tarptautinėje darbo aplinkoje t. y. imitacinių bendrovių rinkoje. Nepatiriant finansinių nuostolių galima patikrinti sukurtų katalogų, kainoraščių, nuolaidų sistemos, dokumentų, įmonės valdymo ir kitų verslo plane suplanuotų veiklų ir rezultatų stiprybes ir silpnybes. Kuriamą metodiką sudaro 8 mokomieji moduliai:

  1. Verslo idėja: paieška, galimybių ir savo galimybių įvertinimas.
  2. Verslo plano rengimas.
  3. Įmonės steigimas.
  4. Įmonės valdymas: rinkodara.
  5. Įmonės valdymas: pardavimai ir pirkimai.
  6. Įmonės valdymas: žmogiškieji ištekliai.
  7. Įmonės valdymas: finansai ir apskaita.
  8. Įmonės veiklos rezultatų apžvalga.

2022 metų rugsėjo mėnesį projekto konsorciumas bus parengęs ir baigiamojoje konferencijoje pristatys tris pagrindinius projekto rezultatus:

  • Metodinių priemonių rinkinį imitacinių bendrovių mokytojams, dirbantiems su mišriomis suaugusiųjų grupėmis.
  • Besimokančiojo gidą: nuo mokinio iki savininko.
  • Verslumo įgūdžių įsivertinimo įrankį.

2021-ųjų metų lapkričio pabaigoje profesinio mokymo centras „Žirmūnai“ vykdė mokymus, kuriuose dalyvavo atstovai iš Turkijos, Italijos ir Prancūzijos mokymo įstaigų (atstovai iš Portugalijos mokėsi nuotoliniu būdu). PMC „Žirmūnai“ mokytoja Ilona Kojelytė-Čepurnienė mokė kaip mokykloje galima įsteigti imitacinę bendrovę, aiškino kaip įvairiuose skyriuose vyksta veiklos. Mokytojai talkino šiuo metu įmonėje „Vigora“ besimokantys mokiniai. Pranešimą apie mokinių įgyvendintas idėjas „Vigora“ veikloje ir sukurtus produktus skaitė praktiką šioje bendrovėje anksčiau atlikęs studentas.

Svečiai taip pat lankėsi Lietuvos imitacinių bendrovių asociacijoje LIBA ir „Simulith“ centre, kur Prancūzijos imitacinių bendrovių centro REEP atstovas pademonstravo imitacinio modelio įdiegimo ypatumus suaugusiųjų mokyme. „Simulith“ bei „Liba“ atstovai dalijosi ilgus metus kaupta Lietuvos imitacinių bendrovių tinklo patirtimi. Sausio mėnesį mokymai vyks Italijoje. Asociacija PROMETEO priims projekte dalyvaujančių organizacijų atstovus, kurie dalinsis patirtimi, metodais, dirbs grupėse, gilins žinias apie suaugusiųjų mokymą ir jo pritaikymą imitacinėse bendrovėse, lankysis įvairiuose profesinio rengimo centruose.  Šiuo metu kuriamos imitacinės bendrovės Turkijoje ir Portugalijoje, o PMC „Žirmūnai“ imitacinėje bendrovėje „Vigora“ darbo metodai pertvarkomi pagal projekto poreikius. Šių profesinių mokyklų imitacinėse bendrovėse bus išbandoma sukurta metodika mokiniams ir mokytojams. Kurso metu mokiniai kurs verslo planus ir patikrins jų veiksmingumą įsteigiant imitacinę įmonę ir prekiaujant tarptautiniame imitacinių bendrovių tinkle.

Projekto naujienos ir rezultatai: https://liba.lt/own/.