Jaunų žmonių supratimą apie dezinformaciją skaitmeninėje erdvėje didinantis Erasmus+ projektas „Critical thinkers“
2023 m. gruodžio 1 d. 13:26
Skaitmeniniame pasaulyje mus pasiekianti informacija ne visada naudinga ir patikima. Perprasti šį pasaulį nėra paprasta – paveikūs manipuliacijos metodai tyko kiekviename kibernetinės erdvės kampe, todėl būti budriais ir sąmoningais yra būtina. Trys nevyriausybinės organizacijos – Lietuvos politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“ (globojamas všį „Europos namai“), Latvijos „Sceptics Society“ ir Estijos „Shokkin Group“, norėdamos ugdyti jaunų žmonių kritinį mąstymą ir sąmoningą jų dalyvavimą viešajame gyvenime, įgyvendino Erasmus+ finansuojamą projektą „Critical thinkers“, su kuriuo ir kviečiame susipažinti.
Kaip gimė projekto „Critical thinkers“ idėja?
„Žinau, ką renku“ veiklą vykdo nuo 2014 m. Mūsų pagrindinis tikslas – ugdyti sąmoningą rinkėją, ypač jauną žmogų. Šiam tikslui pasiekti turime 3 veiklos sritis – „Stebėk“, „Bendrauk“ ir „Sužinok“. Prieš kiekvienus rinkimus organizuojame kandidatų, siekiančių užimti tam tikrą postą, debatus ir taip bendraujame su politikais. Po debatų vykdome išrinktų politikų pažadų stebėseną, o prieš, per ir po rinkimų skatiname domėjimąsi politika vykdydami edukacijas jauniems žmonėms.
Norėjome tokių įrankių ir metodų, kurie būtų įdomūs mums patiems. Jau kurį laiką kartu su jaunais žmonėmis kuriame ir vystome edukacinius įrankius kalbėjimui apie politiką. Norime, kad jie rinkimuose dalyvautų sąmoningai ir būtų užtikrinti savo pasirinkimais. Pastebėjome, kad tuos pačius metodus naudojame metai iš metų ir jie mums patiems šiek kiek nusibodo, todėl viename renginyje, sutikus partnerius iš Estijos, nusprendėme plėtoti mums ilgai mintyse kirbėjusią idėją – sukurti stalo žaidimus, kurie skatintų domėjimąsi politika. Kritinis mąstymas yra neatsiejama politikos dalis ir svarbus įgūdis kiekvienam žmogui, tad šią temą pasiėmėme kaip pagrindinę projektui plėtoti.
Kadangi neturėjome daug patirties stalo žaidimo kūrimo srityje, susiradome kolegas iš Estijos, kurie yra šios srities profesionalai, o kolegos iš Latvijos padėjo įsigilinti medijų raštingumo ir kritinio mąstymo temose plačiąja prasme. Mes, savo ruožtu, pasidalijome jaunų žmonių nešališko įsitraukimo į politinį gyvenimą patirtimi.
Ne paslaptis, kad skaitmenizacijos priešas yra dezinformacija – šią žinutę nešate ir jūs. Papasakokite apie projekto veiklas. Kokios projekto veiklos, jūsų nuomone, pasiteisino labiausiai?
Dezinformacijos metodai tobulėja kasdien, todėl ir mes turime tobulėti, gebėti juos atpažinti ir demaskuoti. Projekto metu tobulinome savo gebėjimus žaidimų kūrimo, medijų raštingumo, kritinio mąstymo, dezinformacijos bei kt. temose. Patys pasidalijome politikos stebėsenos, debatų organizavimo, jaunų žmonių pritraukimo žiniomis. Tam turėjome kelis susitikimus skirtingose Baltijos šalyse.
Bendrai su partneriais sukūrėme apie 10 metodų jaunimo darbuotojams darbui su jaunimu, kurių temų spektras, trukmė ir žaidėjų skaičius yra labai platus. Tai ir visai paprasti ir daug laiko nereikalaujantys kortų žaidimai, ir sudėtingesni, bet klasei ypač tinkantys simuliacijų žaidimai. Turime ir ilgų, bet įtraukiančių strateginių stalo žaidimų ar net nešiojamą pabėgimų kambarį!
Matome, kad mūsų tolesnei veiklai ypač pasiteisino 4 stalo žaidimai apie politinį procesą, kuriuos toliau sėkmingai naudojame savo edukacijoms vesti. Kortų žaidimas „Pažadukas“ yra apie geruosius pažadus ir kas juos gali įgyvendinti, smagi viktorina „Politikos guru“ kviečia žaidėjus rungtis ir pasitikrinti žinias apie pagrindines Lietuvos politines institucijas ir jų funkcijas, „Batlandijos stebėtojas“ – rimtas strateginis žaidimas apie pažadų įgyvendinimą ir visuomenės įsitraukimo į politinius procesus svarbą. Na, o mūsų hitas – „Senas vilkas ir naujokas“ – interaktyvi debatų simuliacija atskleidžianti politinių debatų subtilybes ir pabrėžianti kiekvieno balso svarbą.
Šiuos gyvus įrankius papildo ir pasisemti žinių tiek mūsų savanoriams, tiek kitiems jaunimo darbuotojams leidžia nemokamas medijų raštingumo ir politinio dalyvavimo kursas internete. Jame kiekvienas gali rasti sau įdomią temą – nuo dezinformacijos iki to, kaip vertinti politikų pažadus. Kiekvieną temą lydi ir mūsų siūlomi, išbandyti ir pasiteisinę trumpesni metodai.