2024 m. spalio 21-25 d. keturių asmenų delegacija iš Lietuvos (Kupiškio rajono savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorė Dalė Virbickienė, Kauno rajono savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorė Domantė Sinkevičiūtė, Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro vedėja Lina Maslauskienė ir Širvintų atviro jaunimo centro jaunimo darbuotoja Daiva Budzinskaitė-Šedienė) dalyvavo tarptautiniuose mokymuose „Experiencing Local Youth Work in the Mediterranean: The Europe Goes Local (EGL) Study Visit“ Kroatijoje.  

Pažintinio vizito metu buvo suteikta daug informacijos ir atviro kroatų pasidalinimo savo patirtimi darbo su jaunimu srityje. 

Įspūdžiai ir žinios iš Splito miesto:

  • Splite yra didžiulis 120 tūkstančių kvadratinių metrų ploto pastatas, vadinamas jaunimo namais. Jame glaudžiasi daug NVO ir kitų organizacijų, kurios siūlo veiklas ir erdves jaunimui: cirko treniruotės, naktinis klubas, amfiteatras, kino klubas su foto technika, apšvietimu, stovais ir t.t., skirtus filmų montavimui. Ir tai tik vienos iš daugybės kitų veiklų. Vis dėlto, viskas gana sena ir apleista, tačiau šio pastato renovacijai skirta 25 milijonai eurų! Finansavimui gauti prireikė kone 10 metų.
  • Info zona – portalas, kur praktiškai viskas skirta jaunam žmogui – nuo renginių kalendoriaus iki naktinio gyvenimo nuotraukų. Fizinėje Info zonos vietoje vyksta veiklos jaunimui: stalo žaidimų vakarai, šaškių klubas, dviračių remonto dirbtuvės. Patalpų nuoma Splito centre – 500 Eur/mėn, o tai yra gana pigu atsižvelgiant į lokaciją. 
  • Sudarytas atskiras Splito miesto žemėlapis jaunimui, kuriame pažymėtos jaunam žmogui aktualios lankytinos vietos. 
  • Splite yra psichinės sveikatos centras jaunimui, kur psichologinę pagalbą gali gauti bet kuris jaunuolis. Vienas iš įdomesnių jų darbo įrankių – emocinis ugdymas (jau keletą metų taikomas šeštokams iš 30 Splito ir jo apylinkių mokyklų) pasitelkiant stalo žaidimą. Tarp mokyklų vyksta net šio žaidimo varžybos. 
  • Iškeltas geras klausimas dėl psichologo jaunimo centre. Tai galimai labai padėtų jaunuoliams eiti į konsultacijas be gėdos ir streso, būtų lengviau ir priimtiniau jaunuoliui.

Aplankytas Šibenik miestas, vienas iš 10 didžiausių miestų Kroatijoje: 

  • Šibenik jaunimo centras bus įkurtas buvusioje apleistoje gamykloje kiauru stogu ir išdaužytais langais, taip pat bus renovuoti gamyklos statiniai. Ten įsikurs koncertų salė, laipiojimo siena (visas bokštas), vyks komercinės (pvz. koncertai) ir nekomercinės veiklos. 
  • Šibenik savanoriai atvykę pagal Europos solidarumo korpuso programą iš įvairių Europos šalių sugalvojo pažintinę pramogą – miesto safari (panašiai kaip lobio paieška), kurią kaskart atnaujina ir modifikuoja taikantis prie besikeičiančių poreikių. 
  • Kroatijoje išduodami „City for Youth“ (miestas jaunimui) sertifikatai miestams, galiojantys 3 metus. Yra numatyti kriterijai jaunimo politikos srityje, kuriuos reikia atitikti mažiausiai 50 proc. Kroatijoje šį sertifikatą 2024 m. iš 18 kandidatų gavo 6 miestai. Jiems įteikta vėliava ir grafiti.
  • Jaunimo politika apima ir mažus vaikus, nes tai svarbu jaunoms šeimoms. Kroatijoje yra visiškai normalu tuoktis 25 m. ir turėti vaikų. 
  • Iš buvusių karinių objektų įrengtos vietos jaunimui: kavinės, naktiniai klubai (požemyje). „Azimut“ kavinė – patalpos priklauso miestui ir panaudos teise perduotos naudotis NVO (kavinę valdo ne privatus verslas, o NVO!) su sąlyga, kad vykdytų nemokamas veiklas jaunimui.

Apsilankyta ir mažuose, tačiau be galo jaukiuose ir įspūdingos gamtos apsuptyje įsikūrusiuose Kroatijos miesteliuose Vrgorac ir Ploče: 

  • Smagu, kad kroatai pritaiko praktikas, kurias mes jau turime Lietuvoje, vyksta į pažintinius vizitus pasimokyti ir iš mūsų. Pavyzdžiui, jie, kaip ir mes, turi vienodą skaičių jaunimo atstovų ir savivaldybės tarybos narių, tačiau, nuo kitų metų pasikeitus teisės aktams, jie jaunimo tarybos sudėtyje nebeturės savivaldybės tarybos narių – bus tik jaunimas ir jie tuo labai džiaugiasi. Kroatija taip pat turi studentų rėmimo programą, panašią į mūsiškę. 
  • Kadangi jauni žmonės, ypatingai mokyklinio amžiaus, bijo rašyti projektus, vengia dokumentacijos ir biurokratinių dalykų, organizuojami mokymai/veiklos, ugdančios šias kompetencijas. 
  • Pasirodė labai artimas ir gražus šių miestų atstovų noras parodyti bei padėti jaunam žmogui suprasti, kad gyvenimas mažesniame mieste gali būti žymiai kokybiškesnis, keliantis mažiau streso ir gražesnis nei didmiestyje, ypač kai didesnis miestas yra vos už 1 val. kelio.
  • Kitų šio vizito dalyvių patirtys rodo, kad mažų miestų problemos jaunimo politikos klausimais labai panašios – neturėti aukštojo mokslo įstaigos mieste lygu jaunimo praradimui. Taigi, kyla klausimas ne tik kaip prisivilioti išeivius sugrįžti, bet ir ką pasiūlyti sugrįžusiems.
  • Be galo daug kas priklauso nuo žmogiškojo faktoriaus – aktyvus ir pokyčių siekiantis jaunimo darbuotojas ar jaunimo politikos vykdytojas yra vertybė, variklis, ašis, aplink kurią viskas sukasi ir netekus tokio žmogaus, viskas gali labai greitai sugriūti. 

Kupiškio rajono savivaldybės administracijos 

jaunimo reikalų koordinatorė (vyriausioji specialistė) 

Dalė Virbickienė