2019-07-17

Tradiciniai amatai – kelias į verslumą

Tradiciniai amatai – kelias į verslumą pagrindinė nuotrauka

Gegužės 21–30 dienomis vyko jaunimo mainų projektas „Crafts of the past as a way to the future“, subūręs žmones iš net 5 skirtingų šalių – Lietuvos, Rumunijos, Bulgarijos, Kroatijos, Lenkijos.

Šiuo projektu buvo siekiama atkreipti dėmesį į tradicinių amatų kaip kultūros paveldo svarbą – paskatinti saugoti juos nuo išnykimo bei padėti atrasti senus tradicinius amatus kaip verslo kryptį.


Šie jaunimo mainai buvo unikalūs tuo, jog dalyviai turėjo galimybę išbandyti 5 skirtingus amatus.

  1. Odos dirbinių gamyba. Susitikime su amatininke, odos dirbinių meistre Audrone Lade, jauni žmonės daugiau sužinojo apie odą, jos apdirbimo technologiją bei patys turėjo galimybę pasigaminti papuošalą iš odos. Be to, amatininkė pasidalino savo patirtimi bei verslo subtilybėmis.
  2. Žvakių liejimas iš ekologiško sojų vaško. Dalyviai žvakių studijoje turėjo galimybę išgirsti apie žvakių gaminimo technologiją, sužinoti, kas yra ekologiškos žvakės, su kokiais sunkumais rinkoje susiduria šio amato žmonės bei patys išlieti žvakę.
  3. Hidrolatų gamyba. Iš šio amato meistrių jaunimas sužinojo, kad hidrolatai yra augalų vandenys, gauti vandens garų distiliacijos būdu. Taip pat aiškinosi, kaip hidrolatai naudojami gaminant kosmetiką. Ir patys išbandė gamybą praktiškai.
  4. Gamyba iš keramikos. Komanda iš Kroatijos pravedė praktinį seminarą, kurio metu dalyviai lipdė iš molio personalizuotas statulėles.
  5. Bitininkystė. Siekiant įrodyti, jog amatai gali tapti pragyvenimo šaltiniu, projekto metu vyko susitikimas su jaunuoliu verslininku Kęstučiu Garaleličiumi – dalyviai turėjo galimybę pasiklausyti jo bitininkystės verslo sėkmės istorijos.

 

Projekto pabaigoje vyko renginys „Tradiciniai amatai – kelias į verslumą“ Kaune, kurio metu vietiniai gyventojai daugiau sužinojo apie senovės amatų ir kultūrinio paveldo svarbą, taip pat apie tai, kaip senieji amatai gali padėti susikurti sau ir sukurti kitiems darbo vietas. Renginio programos metu buvo demonstruojami tradiciniai kitų šalių šokiai, vyko konsultacija su hidrolatų meistre, dalyvių pagamintų produktų (žvakių, molio statulėlių, odinių papuošalių) pristatymas. Vietiniai gyventojai buvo kviečiami dalyvauti apsikabinimų akcijoje, šokių treniruotėje ar nuotraukų konkurse, kurio metu buvo skatinama dalintis fotografijomis socialiniuose tinkluose naudojant grotažymes #craftyKaunas ir #Erasmus+.

„Jau nuo antros projekto dienos atsirado keistas jausmas – toks, lyg seniai vienas kitą pažįstame, – teigė dalyvė, bulgarų grupės lyderė Ivelina Piralkova. – Visi pasinėrė į tobulėjimo kelionę, kupiną spalvingų emocijų, komandinio darbo, naujų žinių ir įgūdžių. Programa buvo intensyvi, tačiau  pilna skirtingų ir įdomių veiklų, tad nesinorėjo, jog ji baigtųsi.“

Rumunas Petean Bogdan sako, jog prieš projektą neįsivaizdavo šalies, kuri taps jo namais 10-čiai dienų, žmonių, kuriuos sutiks, ar kokių žinių bei patirties įgis. Tačiau po projekto gali drąsiai teigti, jog pažino nuostabią šalį, o sutikti įdomūs, skirtingų požiūrių žmonės įkvėpė ir paskatino permąstyti svarbius gyvenimo aspektus.

Apibendrinant, tiek dalyviams, tiek mūsų asociacijai šis projektas buvo nauja, įdomi ir prasminga patirtis. Dėkojame „Erasmus+“ programai ir Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūrai už galimybę įgyvendinant šį projektą prisidėti prie jaunų žmonių švietimo svarbiomis, šiandien aktualiomis temomis.

 

Asociacija „Unique Projects“