2018-06-14

Teigiamo visuomenės požiūrio į pabėgėlius skatinimui – tarptautiniai mokymai

Teigiamo visuomenės požiūrio į pabėgėlius skatinimui – tarptautiniai mokymai pagrindinė nuotrauka

Pabėgėlių ir migrantų krizė, prasidėjusi 2015-aisiais metais, vis dar kelia didelių iššūkių daugelyje Europos Sąjungos šalių. Lietuvoje, taip pat kaip ir kitose ES valstybėse, yra kuriamos įvairos iniciatyvos šiai krizei įveikti ir užtikrinti sėkmingą pabėgėlių integraciją į visuomenę. Tokiomis priemonėmis kaip socialinė parama, įsidarbinimo galimybių kūrimas, meno projektai buvo bandoma pašalinti pagrindines krizės priežastis ir padėti pagalbos prašantiems žmonėms. Vedama vieningos ES idėjos, asociacija „Aktyvus jaunimas“, nusprendė išbandyti aktyvų pabėgėlių integracijos būdą per sportinius užsiėminus.

Siekiant skatinti teigiamą visuomenės požiūrį ir bendradarbiavimą su pabėgėliais buvo surengti 6 dienų jaunimo mokymai „Sports Together“. Jų metų dvidešimt jaunų savanorių iš visos Lietuvos susirinko Kaune su tikslu ieškoti tinkamiausių būdų skatinti sėkmingą pabėgėlių integraciją per įvairius sportinius užsiėmimus. Pasitelkiant į pagalbą neformaliojo švietimo metodus, jaunimas sužinojo daugiau apie dabartinę pabėgėlių situaciją ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje; su kokiais sunkumais jie susiduria ir kokias gerąsias integracijos praktikas galima pritaikyti Lietuvoje. Prie jų idėjų generavimo prisidėjo ir Raudonojo Kryžiaus migrantų integracijos centro „inLT“ komanda bei pabėgėlis iš Rusijos, Yevgenij Titov, kuris plačiau papasakojo apie savo asmeninę patirtį gyvenant Lietuvoje.

Svarbiausia mokymų dalis buvo susitikimas su pabėgėliais Ruklos pabėgėlių priėmimo centre (RPPC), kuriame projekto dalyviai turėjo galimybę susipažinti su kiekvienu centro gyventoju asmeniškai. Taip pat į centrą atvykę savanoriai pasinaudojo proga ir praktiškai pritaikė mokymų metu įgautas žinias. Gegužės 29 d. rytą projekto dalyviai į Lietuvą perkeltiems migrantams RPPC suorganizavo įvairaus pobūdžio veiklas. Šokiai, futbolas, tinklinis, milžiniški muilo burbulai, kūrybinės dirbtuvės vaikams ir begalė šypsenų bei džiaugsmo – šiltų emocijų pripildytas RPPC skambėjo visą rytą ir kvietė jo gyventojus prisijungti ir pasilinksminti drauge.

Be šių įtraukiančių užsiėmimų, mokymų dalyviai taip pat turėjo progą pasikalbėti ir pasidalinti savo gyvenimiška istorija su centro gyventojais. Savanoriai nepraleido galimybės išklausyti ir sukrečiančių asmeninių pabėgėlių istorijų. Daugelio centro gyventojų teigimu, jie yra dėkingi, kad Lietuva juos priėmė ir suteikė sąlygas integruotis į visuomenę. Pabėgėlius ypač sužavėjo jaunų savanorių iniciatyva ir parodytas rūpestis ne tik jiems, bet ir jų vaikams.

„Tai yra tik pradžia. Mes planuojame čia sugrįžti dar ne kartą ir ne du jau šią vasarą, nes jų (pabėgėlių) integracija nėra įmanoma atlikus tik vieną veiksmą. Tai – tęstinis ir ciklu paremtas darbas, kuris neša vien malonumą,“ – kalbėjo projekto kordinatorius Aleksandras Šiktorovas.