2017-11-06

Pasaulyje gyvena labai daug pozityvių bendraminčių

Pasaulyje gyvena labai daug pozityvių bendraminčių pagrindinė nuotrauka

Apie „Erasmus+“ projektus žinau jau ne pirmi metai. Dalyvaudama tai jaunimo mainuose, tai mokymo kursuose, vis stebėdavausi aktyviu jaunimu ir ten sutiktais drąsiais žmonėmis, galvodama, kodėl aš pati šias galimybes atradau taip vėlai. Tačiau, kaip sakoma, geriau vėliau, negu niekad.

Niūrią spalio mėnesio paskutinę savaitę taip pat turėjau galimybę išvykti pagilinti žinias ir praplėsti akiratį saulėtos Ispanijos pietuose. 2017 m. spalio 22–28 d. vyko jaunimo darbuotojų ir asmenų, dirbančių su jaunimu, mokymai „Wake up, green up“, susiję su ekologiškumu ir draugišku požiūriu į mus supančią aplinką bei gamtą.

Kaip dažnai nutinka tokiuose projektuose, taip ir šiame – susirinko labai spalvinga dalyvių grupė iš įvairių pasaulio šalių, kampelių ir salelių. Be mūsų, lietuvių, projekte buvo dalyvių iš Maltos, Madeiros salos, Portugalijos, Italijos, Slovakijos, Lenkijos, Airijos, Ispanijos, Belgijos, Vengrijos. Turėjome unikalią galimybę kartu gyventi, valgyti, dalintis idėjomis su skirtingų šalių, amžiaus, patirties turinčiais žmonėmis. Vien tai jau yra neįkainojama patirtis kultūriniu požiūriu. Juk, atrodytų, ir ta pati žemdirbystė, apie kurią kalbėjime mokymų metu, skirtinguose pasaulio kampeliuose kelia tokius skirtingus iššūkius! Mums net nereikia galvoti apie dirvožemio tręšimą, laistymo sistemų įrengimą, žemės mikroorganizmų gyvavimą ir pan., tačiau, pavyzdžiui, visada smagiai nusiteikusiems ir besišypsantiems ispanams, žemdirbystė yra rimtas iššūkis ir daug daugiau pastangų reikalaujantis procesas. Jiems netgi žodis „juodžemis“ arba sliekai skamba kaip egzotika. Todėl mes turėjome galimybę projekto metu, apsilankę vietiniame kaimelyje, išmokti ir patys pagaminti ekologiškas trąšas dirvožemiui, kas sukėlė daug gerų emocijų.

Be paktinių įgūdžių, didžiąją dalį mokymų praleidome kartu su trimis tarptautiniais mokymo vadovais (iš Prancūzijos, Turkijos ir Ispanijos), kurie mus „lydėjo“ visų mokymų metu, kasdien įtraukdami į įvairias veiklas. Turėjome galimybę mokytis dirbti komandoje, diskutuoti, mąstyti kritiškai ir pateikti savo nuomonę, lavinti kūrybiškumą, „suktis“ iš įvairių sugalvotų situacijų ir užduočių tiek individualiai, tiek ir su vis naujai suformuotomis komandomis.

Daugelis užduočių ir be galo įdomus jų pateikimo būdas ne kartą privertė susimąstyti. Pavyzdžiui, „Kritinio mąstymo muziejus“, kuriame daugelis šio pasaulio ekologinių problemų buvo pateiktos tarsi skirtingi eksponatai: vieni dalyviai galėjo stebėti videomedžiagą, kiti – susipažinti su įvairiomis užsienio šalių knygomis, treti įvairias šiuolaikines problemas apmąstyti bei aptarti sustoję prie įvairių plakatų, iškeliančių įvairias ekologines problemas bei šiuolaikinio gyvenimo būdo katastrofas.

 Užsiėmimų metu daug diskutavome, kas yra „aktyvaus piliečio“ sąvoka, kokius pokyčius kiekvienas galime inicijuoti ir prisidėti prie sąmoningesnio ir draugiškesnio aplinkai gyvenimo būdo, koks mūsų, kaip jaunimo darbuotojų, indėlis, ugdant ar įkvepiant jaunąją kartą. Patys išbandėme įvairius metodus, kurie galėtų padėti rasti „bendrą kalbą“ su jaunimu, pavyzdžiui, naudojant „istorijų pasakojimo“ metodą. Patys tapome įvairių istorijų kūrėjais, pasakotojais ir mokėmės pritraukti auditorijos dėmesį. Be nuotaikingų užduočių, buvo ir išties rimtų, liečiančių asmeninius išgyvenimus bei patirtis. Turėjome galimybę išgryninti savo svajones, idėjas ir artimiausius planus ateičiai, taip pat „uždaroje taryboje“ kartu su žvakių ir smilkalų ritualais išmokti pasitikėti komanda, kalbėti iš širdies ir išmokti išklausyti kitą bei priimti bet kokį jo pasisakymą be išankstinio smerkimo, pritarimo ir kitų emocijų. Tiesiog paprasčiausiai mokėti išklausyti šalia esantį žmogų, kas mūsų skubančioje visuomenėje darosi vis labiau sudėtinga.

Tad aš esu be galo dėkinga nuostabiai, tolerantiškai, kūrybingai ir be galo spalvingai komandai, kurioje, tikiu, jog visą savaitę puikiai jautėsi skirtingų pažiūrų, amžiaus, skirtingos patirties turintys žmonės: tiek aktyvūs gamtos mylėtojai, tiek ir idealistai bei svajotojai. Po tokių tarptautinių susitikimų supranti, kad tu nesi vienas, o pasaulis yra didžiulė bendruomenė, kurioje, nepaisant skirtingų kalbų, rasės, tautybių, plaka tos pačios širdys, šypsosi tos pačios lūpos ir gyvena labai daug pozityvių bendraminčių!