2018-10-11

Mokymasis kitaip: gamtoje ir iš gamtos

Mokymasis kitaip: gamtoje ir iš gamtos pagrindinė nuotrauka

Delfinų terapijos centro specialistai rugpjūčio pirmąją savaitę praleido mokydamiesi kitaip: gamtoje ir iš gamtos. Estijos organizacija „Hobukooli Park“, dirbanti kartu su Talino universitetu, organizavo mokymus, kuriuose specialistai išmoko dviejų esminių principų: „grožio kūrimo su gamta“ bei „sąmoningo kontakto su gamta“.

Šis parkas įsikūręs Estijos viduryje, miškų apsuptyje, vos per valandą kelio lengvai pasiekiamas automobiliu iš daugumos didžiųjų Estijos miestų. Šiandien parkas užima 30 hektarų žemės, privataus miško ir didelių ganyklų žirgams. Parke gyvena žirgai ir poniai, katės ir šunys, asilai. Visi gyvūnai dalyvauja kaip draugiški partneriai klientams ir noriai eina į kontaktą su visais žmonėmis. Pagrindinės šio parko veiklos sritys yra hipoterapija ir statyba iš natūralių medžiagų. Šių veiklų vykdymas vienoje vietoje sudomina daug žmonių ir užtikrina palankią atmosferą, nes viskas vyksta natūralioje aplinkoje ir glaudžiai bendraujama su gyvūnais.

Mokymuose lektoriai parodė galimą ryšio su gamta kūrimą, gamtos treneriai paaiškino miško aplinkos gido principus bei komandines gamtos dvasios kūrimo galimybes. Tris dienas dalyviai praleido gamtoje, kur buvo derinama teorija su praktika, buvo atliktos užduotys gamtoje. Sužinota, kad ryšiui su gamta kurti pasitelkiami visi penki kūno pojūčiai.

Mokymuose dalyvavo visi Delfinų terapijos skyriaus darbuotojai, kurie tiesiogiai dirba su klientais, turinčiais specialiųjų poreikių (sunkią, kompleksinę negalią turinčiais vaikais ir suaugusiaisiais), jų šeimos nariais ir įvairių institucijų darbuotojais, kurie yra pavargę, nuolat patiria stresą ir atvyksta į Delfinų terapijos centrą atgauti jėgų. Todėl ši miško pajautos programa pirmiausia buvo itin svarbi asmeniškai dalyvaujančiam personalui, jų komandinei dvasiai ir streso suvaldymui.

Dalyviai pabrėžia, kad šiuose mokymuose buvo labai stipri ir svarbi patirtis vystant komandinį jausmą, vykdant veiklas, kuriose reikėjo bendradarbiavimo ir harmonijos.

Anot V. Miškinės, smagu, kad patys per praktiką išgyvenome komandinio jausmo kitoje aplinkoje formavimosi etapus. Veiklos buvo naujos visiems, tad patyrėme daug iššūkių, radome kito asmens stiprybių, geriau pažinome vienas kitą raminančioje aplinkoje, bendravome be technologijų ir buvome čia ir dabar.

Mokymo dalyviai  patys išbandė daugybę naujų ir įdomių natūralistinių metodų: vaikščiojimą gamtoje basomis, labirintų gaminimą, maudynes miško duše, pasivaikščiojimus miške – buvo skatinama pajusti savo kūno pojūčius, namų statymą ir dekoravimą, pasitelkiamos įvairios medžiagas iš miško.

Dalyviai džiaugiasi atradę paprastą ir daugumai lengvai pasiekiamą būdą atsipalaiduoti ir nusiraminti. Grįžus iš miško atrodo, kad būtum ,,nusiprausęs“ visus rūpesčius ir prisipildęs energijos.

„Visas laikas praleistas gamtoje – tai lyg nuolatinė meditacija“. Taip mokymų dalyviai apibūdina savo patirtį Estijoje įsikūrusiame ,,Hobukooli parke“.

Pačių darbuotojų teigimu, jie iš mokymų grįžo pasisėmę naujų idėjų ir patirties, kuria artimiausiu metu galės pasidalinti su Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojais, o ateityje ir su muziejaus lankytojais.

Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centras 2018–2019 metais įgyvendins programos „Erasmus+“ bendrojo ugdymo, profesinio mokymo ir suaugusiųjų švietimo mobilumo projektą „Miško pajauta per 5 kūno pojūčius“.

Straipsnio autorė Vaida Vaišvilaitė, Delfinų terapijos centro specialistė, kineziterapeutė, dirbanti Lietuvos jūrų muziejuje.