2018-08-08

Kaip knygų skaitymas ir smalsumas atveria duris į pasaulį?

Kaip knygų skaitymas ir smalsumas atveria duris į pasaulį? pagrindinė nuotrauka

Pripažinkime, skaitymas nėra vienas mėgstamiausių paauglių užsiėmimų. O jei dar pridėsime – skaitymas užsienio kalba? Kaip sudominti mokinius? Šios minties vedami, mokytojai iš Slavikų pagrindinės mokyklos, Çamkıran Ortaokulu (Turkija), Zemites pamatskola, „Pils“ (Latvija), Școala Gimnazială „Petru Mușat“ (Rumunija) parengė „Erasmus+“ projektą „4 Countries, 4 Books“.

Kaip ir sako pats projekto pavadinimas, mūsų tikslas yra išauginti meilę knygoms. Skaitant jas, pažinti kitas šalis bei sudaryti mokiniams galimybę anglų kalbą vartoti tikrame gyvenime, nesimokant atskirų gramatikos taisyklių, bet kalbant čia ir dabar. Taip ir pradėjome vykdyti „Erasmus+“ projektą. Su partneriais apsikeitėme knygomis apie gražiausias šalies vietas ir kibome į darbus. Norėdami, kad projektas skatintų kūrybiškumą, suplanavome tolimesnes veiklas – būsimus konkursus (trumpų filmukų, skrajučių, nuotraukų, dainų, piešinių ir kitus) aptarėme projekto interneto svetainės turinį http://www.camkiranerasmusplus.com/?lang=en, idėjas apie anglų kalbos klubą ir anglų kalbos dienas mokykloje.

Kaip manote, ar daugeliui įdomu skaityti apie kultūrines ir istorines vietas? Bet jei pasakyčiau, kad tas vietas netrukus pamatysi? Kad apie jas papasakos bendraamžis, gyvenantis toje šalyje? Skamba daug įdomiau! Pažinę gyvos kultūros ir senovės civilizacijų šalį, pamatę vienu iš septynių pasaulio stebuklų vadinamą Artemidės šventyklą, antikinį  miest​ą Pergam​ą, mokiniai jau kitomis akimis žvelgia į „negyvas“ nuotraukas knygoje, o ir skaityti apie tai yra daug prasmingiau.​

Per pirmuosius dalyvavimo projekte metus dalyvavome vienoje mobilumo veikloje, tačiau jau ir per ją supratome, kad gebėjimas bendrauti ne tik savo gimtąja kalba atveria galimybę pažinti kitas kultūras, praturtina pasaulėžiūrą. Vienas pagrindinių projekto tikslų – anglų kalbos vartojimas ir bendrųjų kompetencijų patobulinimas – įgyvendintas su kaupu.

Manau, nesuklysiu sakydama, kad užsienio kalbos mokėjimas skatina pasitikėjimą savimi. Jei pirmoji apsigyvenimo diena šeimose buvo kupina rūpesčio, tai savaitės pabaigoje nuo veidų nedingo šypsenos ir net mintys galvoje tapo angliškos. Dalyvavimas projekte abejingų​ ​nepaliko – turkų šeimose gyvenę mūsų mokiniai ​stebėjosi jų svetingumu​, globa ir nuolatiniu rūpesčiu. Išsiskyrimo akimirkos nebuvo lengvos, lydimos broliškų apsikabinimų, jaudinančių išsiskyrimo laiškų ir pakvietimų sugrįžti​.​ „Aš dar būtinai čia sugrįšiu,“ – su tokiomis mintimis lipome į lėktuvą po mobilumo veiklų. Tad argi knyga ir anglų kalba nėra vartai į pasaulį?

Žinoma, didžiausią naudą jaučia mobilumo veiklose dalyvavę mokiniai, kurie turėjo galimybę kalbėtis angliškai kiekvieną dieną. Nesvarbu, iš kurios šalies esi ar kad nesijauti drąsiai kalbėdamas užsienio kalba, jei esi atviras bendravimui ir draugystei – ribų nėra. Tą supratome visi. Grįžę po projekto veiklų, parengėme pristatymą apie savo patirtį, mokykloje kiekvienas gali peržvelgti „Erasmus+“ kampelį. Tai drąsina bei motyvuoja kitus mokinius siekti geresnių rezultatų. Mažoje Slavikų pagrindinėje mokyklėlėje, kaip ją vadina mūsų direktorius, ne tik tiesiogiai projekte dalyvavę mokiniai jaučia poveikį.

Per netradicines anglų kalbos veiklas, pasigaminę „tik angliškai kalbančiojo skėtį“, mokiniai drąsiau vartojo užsienio kalbą tarpusavyje. Skaitydami knygas, pagaminę plakatus apie kitas šalis, visi sužinojome įdomių istorinių, geografinių, kultūrinių faktų. Taip pat ir mokytojai yra drąsinami įgyti anglų kalbos pagrindus –  juk taip norisi pasidalinti idėjomis ir patirtimi su kolegomis iš kitų šalių, o mokytis niekada ne vėlu.

Dalyvavimas projekte sudaro galimbę pažvelgti, kas vyksta toliau pasaulyje, pamatyti, kuo gyvena bendraamžiai kitose šalyse. Tikiu, kad ne vienas mūsų mokinių, būdami studentais, dalyvaus „Erasmus+“ veiklose ir prisimins pirmuosius įspūdžius, įgytus čia, besimokant mažoje pačiame Lietuvos pasienyje esančioje mokykloje.

Anglų kalbos mokytoja
Sigita Mikelionienė