2018-05-04

Jaunimo mainai „Įrodyk, kad jie klysta“

Jaunimo mainai „Įrodyk, kad jie klysta“ pagrindinė nuotrauka

2018 m. balandžio 8–16 d. Kaune vyko „Erasmus+“ tarptautiniai jaunimo mainai “Prove Them Wrong” („Įrodyk, kad jie klysta“). Dalyviai iš Lietuvos, Portugalijos, Jungtinės Karalystės, Čekijos, Vokietijos ir Turkijos praleido savaitę kartu siekdami pagilinti žinias apie jaunimo nusikalstamumo prevencijos būdus. Šia iniciatyva buvo siekiama sumažinti jaunimo neteisėto elgesio lygį ir padėti jiems sėkmingai integruotis į visuomenę po už netinkamą elgesį atliktos bausmės.

Projekto metu dalyviai dalinosi asmeninėmis patirtimis bei nusikalstamo jaunimo elgesio problemomis savo šalyse. Taip pat buvo aptariami skirtingų šalių statistiniai duomenys, prevencinės programos, gerosios praktikos ir sėkmingi pavyzdžiai, kurie padėjo šią problemą sumažinti. Informacija dalintis padėjo įvairios neformaliojo ugdymo užduotys: nuo socialinių eksperimentų Kauno miesto gatvėse iki pokalbių su miesto gyventojais. Užsieniečių pakalbinti kauniečiai nesibaimino nepatogių klausimų ir įvertino Lietuvoje organizuojamas socialines iniciatyvas, siekiančias mažinti jaunimo nusikalstamumą. Apklausti miestiečiai kartu įvertino ir egzistuojančius stereotipus bei požiūrį į nusikalstantį jaunimą.

„Erasmus+“ tarptautinių mainų metu dalyviai turėjo progą susipažinti su gerosiomis praktikomis, taikomomis Lietuvoje, apsilankant Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose. Dalyviai turėjo galimybę susipažinti su kalinių gyvenimo sąlygomis ir padiskutuoti su pataisos namų vadovu Vytautu Lamausku, kuris kiekvienam paliko neišdildomą įspūdį. V. Lamauskas papasakojo apie Kauno nepilnamečių pataisos namų reorganizavimą ir Vakarų Europos/skandinaviško įkalinimo modelio įgyvendinimą bei atsakė į visus projekto dalyviams rūpimus klausimus. Dalyviai taip pat turėjo galimybę išgirsti salotų baro Vilniuje „Mano Guru“ socialinę žmonių, išėjusių iš įkalinimo įstaigų, reintegracijos į visuomenę idėją.

VšĮ „Integracijos centro“ organizuojamų jaunimo mainų tikslas buvo parodyti jau egzistuojančias jaunimo nusikalstamumo prevencijos ir reintegracijos iniciatyvas bei  paskatinti jaunus žmones prisidėti prie jų kūrimo. Projekto pabaigoje dalyviai sukūrė savo iniciatyvas, kurias pateikė per trumpametražius filmus. Vieni dalyviai pristatė savo idėją jaunimo nusikalstamumo lygio mažinimui, kiti kūrė iniciatyvas, atkreipiančias visuomenės dėmesį į problemą. Vaizdo įrašuose taip pat papildomai pristatyti laisvalaikio užsiėmimai skurdesniuose ekonominiuose regionuose, kuriais dalinosi Lietuvos, Portugalijos, Jungtinės Karalystės, Čekijos, Vokietijos ir Turkijos jaunimas. Šio projektu siekėme atkreipti dėmesį į jaunimo dažniausią atliekamus nusikaltimus, jų priežastis bei pasekmes. Subūrėme jaunimą kurti ir gerinti integracijos metodus tiek Lietuvoje, tiek dalyvių šalyse.

Akimirkas iš projekto galima pamatyti ČIA.