2018-05-30

Išmoktos ekologiškos veiklos praturtino ir įkvėpė pokyčiams

Išmoktos ekologiškos veiklos praturtino ir įkvėpė pokyčiams pagrindinė nuotrauka

Baigiamoji projekto mugė Ispanijoje

Žaslių pagrindinės mokyklos bendruomenė 2015 m. rudenį pradėjo vykdyti bendrojo ugdymo sektoriaus tarpmokyklinės strateginės partnerystės projektą „Erasmus+ KA2“ „Renewable Sustainable Cultural Enterprise in Europe“(„Atsinaujinanti Europa“), skirtą ekologiniam ugdymui. Projekte patirtimi dalinosi atstovai iš Vokietijos,  Austrijos, Ispanijos, Slovakijos, Anglijos,  Italijos mokyklų.

2016 m. kovą visų projekte dalyvaujančių šalių atstovai rinkosi Anglijoje, „Priory Woods School and Art College“ mokykloje. Šio susitikimo tikslas buvo susipažinti su ekologinės daržininkystės subtilumais. Viešnagės metu dalyviai aplankė įvairius gamtos kampelius: parkus, ūkius, mišką, gamino inkilėlius, kaliauses. Į kelionę vykusios mokinės džiaugėsi patobulėjusiais anglų kalbos įgūdžiais. Besigrožint žaliuojančiais ir akį džiuginančiais augalais Anglijoje gimė idėja papuošti savo mokyklos aplinką įrengiant „Žaliąjį kiemelį“. Mokytojos Jūratės Liutkevičienės dėka ši mintis ėmė virsti realybe. Į darbą kibo visa mokyklos bendruomenė. Nepamokinės veiklos metu rinko akmenis grindiniui, lygino žemes, sodino augalus. Vasarai įsibėgėjus kiemelį puošė vaistažolių pievelė ir mokinių pagamintos daržo baidyklės iš antrinių žaliavų. Poilsiui ir ugdomajai veiklai buvo pastatyti suoleliai. Ruošiantis žiemai mokiniai pagamino daug lesyklėlių iš antrinių žaliavų.

2016 m. rugsėjo mėnesį Lietuvoje svečių sulaukėme iš 6 šalių. Viešnagės metu svečiai mokėsi gaminti rožes iš klevo lapų, adatines iš jogurto indelių ir audinio skiaučių, paveikslėlių rėmelius iš senų kompaktinių diskų, vizitines korteles iš plastikinių butelių, angeliukus iš kankorėžių, bendrą visų dalyvių mandalą iš spalvotų kamštelių. Svečiai aplankė Druskininkus, dalyvavo edukacijoje „Sūri pamoka“, apžvalginėje ekskursijoje po Druskininkus. Vilniuje, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre, mokiniai gamino vazeles, taupykles iš antrinių žaliavų, pasivaikščiojo po senamiestį. Su Lietuvos istorija svečiai susipažino lankydamiesi Kernavės muziejuje, su gamta apžvalginėje ekskursijoje Karmazinų pažintiniame take. Jauki ir šilta buvo pažintinė ekskursija po Žaslių kraštą, pasivaikščiojimas Rožinio slėpinių keliu ir plaukiojimas Padalių keltu.

Tęsdama projekto „Erasmus+ KA2“ „REnewable Sustainable Cultural Enterprise in Europe“ veiklas, 2016 m. gruodį Žaslių pagrindinės mokyklos 16 žmonių komanda išvyko į Austriją, kur siekė susipažinti su ekoskulptūromis iš gamtinių medžiagų liaudies pasakų motyvais. Projekto dalyviai lankėsi Vienos Nacionaliniame parke, Gugging muziejuje. Apžiūrint paveikslus įspūdžiui sustiprinti kiekvieną paveikslą lydėjo jo temą atitinkantys garsai. Apžiūrėję parodą ir patys dalyviai kibo į darbą. Kadangi projekto tikslas – antrinių žaliavų panaudojimas, dalyviai gamino lėles iš plastikinių butelių, kūrė koliažą. Hans Radl mokykla buvo virtusi dirbtuvėlėmis, nes mokytojai ir vaikai mokė gaminti baidykles iš audinių skiaučių, žaisliukus iš kamuoliukų, kačiukus iš buteliukų ir eglutes iš kaspinėlių. Išvykos metu mokiniai taip pat lankėsi ekologiškos arbatos gamykloje „Sonnentor“.

2017 m. kovą Žaslių pagrindinės mokyklos mokiniai ir pedagogai lankėsi Vokietijoje. Projekto dalyviai aplankė „Gertrudenhof“ ūkį. Ten sužinojo, kaip auginamos gėlės, daržovės, vaisiai, prižiūrimi gyvūnai. Patys spaudė ir ragavo obuolių sultis, rinko tinkamas kepimui žarijose bulves, lankėsi  didžiuliame atsodinamų miškų masyve „Panarbora“. Neišdildomą įspūdį paliko keliavimas 24 metrų aukščio apžvalgos taku, o edukacinėse stotelėse pateikta daug įdomių faktų apie šios vietovės augaliją ir gyvūniją. Kelyje laukė ir praktinės užduotys: dalyviai išmoko lauko sąlygomis gaminti kompasą, išmėgino jėgas orientaciniame žaidime miške. Apsilankymas „Odysseum“ mokslo ir technikos muziejuje teikė vis kitos mokslo srities žinių. Vaikai galėjo atlikti fizikinius bandymus, aviacijos ir kosmoso salėje – išbandė lėktuvo pilotavimą, pajusto nesvarumo būseną. Geografijos mėgėjai apžiūrėjo veikiančių ugnikalnių maketus, sekė vandens apykaitos rato vingius. Tęsdami viešnagę mokiniai lankėsi „Ludwig“ modernaus meno muziejuje, kur grožėjosi Pablo Picasso ir kitų žymių XX a. dailininkų darbais. Įdomi ir naudinga diena buvo St. Stephanus mokykloje, skirta darbelių iš antrinių žaliavų gamybai. Mokytojai ir vaikai mokėsi sodinti alpinariumą elektros lemputėse arba plastikiniuose buteliuose, siuvo rankines iš senų marškinėlių, gamino raktų pakabukus iš audinio skiaučių. Neapseita ir be skanėstų gaminimo: ruošė bei ragavo „Pesto“ padažą iš kaliaropių lapų, traškučius iš bulvių lupenų, sausainius iš trupinių ir šokolado likučių. Vaikai, besidomintys fizika, autobuse-laboratorijoje stebėjo, kaip vėjo energija verčiama į elektrą. Kiti, mėgstantys daržininkystę, sodino augalus lauko lysvėse. Kol vaikai ir pedagogai triūsė dirbtuvėse, mokytojų kambaryje vyko projekto koordinatorių susitikimas. Jame nutarta, kad kiekviena projekte dalyvaujanti mokykla parengs tris patiekalų receptus iš savo ūkyje užaugintų daržovių, dalinsis mokyklos teritorijoje esančių gėlynų nuotraukomis, surengs gražiausio gėlyno konkursą. Visų šalių atstovai gavo sertifikatus, liudijančius, kad Vokietijoje yra pasodintas kiekvieno vardinis medis.

2017 m. rugsėjį projekto dalyviai vyko į Slovakiją mokytis gaminti inkilėlių, lesyklų ir kalėdinių puošmenų. Daug gražių gamtos kampelių aplankė šioje šalyje: kopė į kalnus, lindo į tarpeklius, stebėjo kalnų upės nepailstančią srovę. Didžiausią įspūdį paliko pasakojimai apie paukščių žiedavimą ir dresuotų sakalų pasirodymas. Viena kelionės diena buvo skirta darbelių gaminimui. Susirinkę į „Zakladna škola MŠ Martina Hamuljaka“ mokyklą gamino inkilėlius ir daug kitokių darbelių.

2017 m. žiemą projekto komanda lankėsi Italijoje, kur mokėsi modeliuoti, gaminti, demonstruoti aprangos, pagamintos iš antrinių  žaliavų. Į „Istituto Comprensivo di Inverigo“ mokyklą susirinko mokiniai ir mokytojai iš Vokietijos, Austrijos, Slovakijos, Anglijos, Ispanijos, Italijos ir Lietuvos. Po šios viešnagės mūsų mokyklos kiekvienos klasės mokiniai siuvo, mezgė, nėrė, piešė, lipdė, t.y. ruošė darbelius iš antrinių žaliavų rankdarbių mugei Ispanijoje. Šių darbų buvo pagaminta tiek, kad užteko ir į mugę Ispanijoje nusivežti, ir mokyklas papuošti.

2018 m. kovą visų projekte dalyvaujančių šalių mokytojai ir mokiniai (iš Žaslių vyko 10 komandos narių) susirinko apibendrinti ir pasidžiaugti per trejus metus nuveiktais darbais susirinko į „Escolapias“ mokyklą Valensijoje (Ispanija). Projektą vainikavo visus trejus metus gamintų rankdarbių, drabužių, valgių mugė.

Viešnagės partnerių šalyse suteikė neįkainojamą patirtį,  nes projekto metu išmoktos veiklos buvo įgyvendintos grįžus į savo mokyklą. Mokiniai gamino daržo kaliauses, kalė lesyklas ir inkilėlius, gamino krepšelius, suvenyrus iš antrinių žaliavų, dalyvavo projekto logotipo konkurse. Mokyklos aplinką papuošė „Žaliasis kiemelis“. Muzikos mokytoja Daiva Vitienė inicijavo muzikos instrumentų, pagamintų iš antrinių žaliavų parodą. Padedami mokytojos Valerijos Vankevičienės mokiniai gamino daug skanėstų, iš kurių atrinkti trys sveikiausi patiekalų receptai bendrai elektroninei receptų knygai. Dovilė Butėnienė dailės pamokų metu su mokiniais pagamino ne vieną darbelį iš antrinių žaliavų, kuris puošė mokyklą ir prieš šventes, ir eilinėmis dienomis. Su dideliu susidomėjimu ir užsidegimu mokinė Gabrielė Kliukaitė paruošė žiemos paukščių stebėjimo žurnalą. Mokykloje buvo organizuota inkilėlių gaminimo ir kėlimo akcija. Žemės diena paminėta surengus viktoriną „Atliekų rūšiavimas“, o Pasaulinės vandens dienos metu vyko akcija „Atsakyk į klausimą - gauk stiklinę tyro vandens“ bei buvo demonstruojami įvairūs bandymai su vandeniu. Dalyvaudami projekto veiklose mokiniai apsilankė VDU Botanikos sode ir Lietuvos Jūrų muziejuje. Botanikos sode mokiniai ne tik susipažino su ekspozicija, bet ir dalyvavo edukacijose „Eksperimentuodami mokomės“. Jūrų muziejuje susipažino su Baltijos jūros gyvūnija ir augalija, jų apsauga.

Projekto viešinimui buvo sukurta internetinė svetainė, kurioje galima plačiau susipažinti su visomis projekto veiklomis ir rezultatais. Planuojame išleisti projekto kalendorių.

Projektas įrodė, kad dalinimasis gerąja patirtimi tarp įvairių šalių žmonių padeda  žengti „žaliuoju“ gamtos tausojimo takeliu.

Projekto vykdymą Žaslių pagrindinėje mokykloje koordinavo jo vykdymo darbo grupė – tai kūrybiški, žingeidūs ir savo darbo laiko neskaičiuojantys žmonės: projekto koordinatorė, atsakinga už komunikaciją su partneriais, kelionių organizavimą – Odilija Juzukonienė, darbo grupės sekretorė, atsakinga už projekto vertinimą ir įsivertinimą – Gintarė Juzukonienė, biudžeto planavimu, naudojimu ir apskaita rūpinosi Jadvyga Tomkienė, Asta Malakauskienė, veiklas tarp mobilumų koordinavo Dovilė Butėnienė, Valerija Vankevičienė. „Erasmus+“ kiemelį įrengė ir puoselėja Jūratė Liutkevičienė, projektą viešino Vaida Stravinskienė. Projekto veiklų metu siekta sudaryti galimybes mokiniams plėtoti įgūdžius, įgyti žinias ir supratimą apie ekologiją, ugdyti verslumo įgūdžius, ugdyti juos atsakingais visuomenės nariais, o mokytojams ir kitiems specialistams – galimybes dirbti bendradarbiaujant, dalintis geriausia praktika bei pagerinti savo žinias ir supratimą apie įdarbinimo galimybes ir kultūrinę įvairovę. Kartu su mokiniais į keliones vyko klasių vadovai, aktyviai mokyklos veikloje dalyvavę darbuotojai ir projekto vykdymo darbo grupės nariai.

Prieš pradedant ir baigus vykdyti projekto veiklas, direktorės pavaduotoja ugdymui Gintarė Juzukonienė atliko mokytojų ir mokinių apklausas. Buvo siekiama sužinoti, kokias ekologines kompetencijas turi mūsų mokyklos bendruomenė. Šių apklausų rezultatai atskleidė, kad per šiuos tris metus pagerėjo apklaustųjų anglų kalbos ir IT įgūdžiai, mokiniai dažniau gamino ir puošė mokyklą darbais iš antrinių žaliavų, prižiūrėjo augalus mokykloje, tvarkė aplinką, sužinojo, kaip reikia rūšiuoti atliekas. Svarbu paminėti, kad net 74 proc. respondentų, dalyvavusių apklausoje, norėtų dalyvauti naujame „Erasmus+“ projekte.

Kaišiadorių r. Žaslių pagrindinės mokyklos pedagogės

Gintarė Juzukonienė

Vaida Stravinskienė

Odilija Juzukonienė