2018-12-03

Iš Turkijos į Lietuvą – su svarbia misija

Iš Turkijos į Lietuvą – su svarbia misija pagrindinė nuotrauka

Po pamokų į Kaune esantį ,,Caritas“ Senamiesčio vaikų dienos centrą atskubėję mokiniai popietes leidžia nenuobodžiai. Tuo pasirūpina Ilker Dönmez – savanoris fizikos mokytojas iš Stambulo, nusprendęs palikti milijoninį gimtąjį miestą ir artimiausius 9 mėnesius praleisti Kaune.

Gyvenimas Stambule

26-erių Ilker į Lietuvą atvyko pagal nevyriausybinės organizacijos ,,A. C. Patria“ koordinuojamą Europos savanorių tarnybos projektą. Prieš kelionę nedaug apie Lietuvą žinojęs savanoris tikėjosi, kad atvykus jam pavyks pasisemti šiaurietiškos kultūros ir pabėgti nuo nuolatinio triukšmo bei sąmyšio, kurio nemaža 15 milijonų gyventojų turinčiame Stambule. ,,Gyvenu mieste, kuriame pilna istorinių paminklų, nuostabių turistinių vietų, tačiau visur taip sausakimša, kad netgi neįmanoma atidžiau jų apžiūrėti. Mano namus ir darbą skiria vos keli kilometrai, tačiau kiekvieną rytą šį atstumą dėl spūsčių keliauju valandą ar ilgiau. Kaunas mane žavi savo ramybe ir patogumu – žmonės čia niekur neskuba, yra atsipalaidavę draugiški, paslaugūs“, – pasakoja Ilker.

Turkijoje vaikinas dvejus metus dirbo mokytoju – privačioje mokykloje mokė fizikos. O vakarais keliaudavo į savo buvusio universiteto atsinaujinančių energijos šaltinių laboratoriją ir kartu su kolegomis dirbo prie bendro projekto. ,,Siekiame sukurti ekologišką atsinaujinančios energijos talpyklą. Jeigu Stambule įvyktų žemės drebėjimas, mums reikėtų energijos, švaraus vandens. Naudojame saulės energijos fotomodulius, renkame lietaus vandenį. Jų pagalba auginame daržoves, taikydami permakultūros principus“, – apie savo veiklą Turkijoje pasakoja savanoris.

Iššūkis – išmokti kalbą

Norėdamas dalyvauti savanorystės projekte ir atvykti į Lietuvą, Ilker susidūrė ne tik su ilgais vizos išdavimo procesais, bet ir kalbos barjeru. Keturis mėnesius skyręs intensyvioms pamokoms vaikinas šiandien jau geba susikalbėti angliškai, jo žodynas yra pakankamai platus. ,,Mane stebina faktas, kad Lietuvoje net paaugliai puikiai kalba angliškai. Turkijoje situacija kitokia – pažįstu tik keletą turkų, kurie šneka šia tarptautine kalba. Kai kurie moka arabiškai, kadangi arabų kultūra ir islamas užima didelę vietą mūsų kasdienybėje. Vis dėlto, dauguma moka tik gimtąją turkų kalbą“, – pasakoja Ilker.

Kultūrų skirtumai

Praleidęs mėnesį Lietuvoje Ilker spėjo susidaryti įspūdį, kuo šis kraštas kitoks nei  gimtoji Turkija. ,,Mūsų kultūra yra itin mišri – skirtingais istoriniais laikotarpiais čia kūrėsi visiškai kitokios civilizacijos, šiuo metu šalyje gyvena ir turkai, ir arabai, ir graikai bei armėnai. Esame pusiau europiečiai, pusiau Vidurinių Rytų gyventojai, tad visi labai skirtingi. Kai gyveni mieste, kuriame tiek daug gyventojų, yra sunku, nes nežinai, kuo gali pasitikėti, kas gali turėti blogų kėslų. Lietuvoje šiuo atžvilgiu daug lengviau“, – tikino Ilker.

Savanoris tiki, kad laikas, praleistas Kaune, jam padės įgyti dar daugiau patirties ir naujų žinių. ,,Esu laimingas galėdamas pagerinti savo užsienio kalbų lygį, išmokti naujų neformalios edukacijos technikų. Grįžęs  atgal į gimtinę norėčiau tęsti studijas ir siekti magistro laipsnio, svarstau pasirinkti socialinio darbo sritį. Tapau mokytoju, nes tikiu, kad mano pareiga – padėti žmonėms, juos ugdyti. Mano misija sugebėjo peržengti netgi valstybių sienas“,– džiaugiasi Ilker.

 

VšĮ „Actio Catholica Patria“