2018-06-14

Eko-draugiška Europa – kiek „žalių smegenų“ turi tu?

Eko-draugiška Europa – kiek „žalių smegenų“ turi tu? pagrindinė nuotrauka

Neįprastai saulėtą pirmąją gegužės savaitę iš šešių Europos valstybių Lietuvoje susirinkę jaunuoliai siekė pagilinti savo žinias ekologijos tema, taip pat skatinti ekologinį sąmoningumą visuomenėje. Pasauliui reikia mūsų pagalbos – nuolat eikvodami išteklius žmonės retai kada renkasi kiek sudėtingesnį, tačiau daug sąmoningesnį kelią į švaresnę ir sveikesnę aplinką.

„Norėjome parodyti, kad nieko sudėtingo čia nėra, tiesiog reikia tam tikrų žinių,“ – sako projekto organizatoriai. Jaunuoliai iš Lietuvos, Turkijos, Ispanijos, Italijos, Danijos ir Lenkijos visą savaitę dalinosi savo asmenine patirtimi ir mokėsi vienas iš kito rūšiavimo, pakartotino naudojimo (angl. reusing), ekologiškos mąstysenos bei diskutavo kitais tvaraus gyvenimo klausimais.

Kiek metų užtrunka suirti vienai skardinei? Ar žinojai, jog Lietuvoje taikoma depozito sistema kai kuriose šalyse vis dar yra naujiena? Ar teko girdėti, kokios ekologinės iniciatyvos egzistuoja Europoje ir visame pasaulyje? Šiuos ir daugybę kitų įdomių bei mąstyti skatinančių klausimų neformaliojo ugdymo principais išnagrinėję jaunuoliai kibo į darbą – įvykdė socialinį eksperimentą, kurio metu padėję šiukšlę vidury Laisvės alėjos stebėjo, ar kas nors ją pakels, o pakėlus greit susirinkdavo aplink geradarį ir garsiai džiūgaudami imdavo ploti rankomis. Dalyviai džiaugėsi turėję galimybę pamatyti, kiek žmonių iš tiesų prisidės prie tvarkingos miesto aplinkos kūrimo, tuo pat metu suvokdami, kad dar tikrai yra kur tobulėti.

Dalyviai aplankė socialinę iniciatyvą, plėtojančią darnaus vartojimo ir antrinio dizaino idėjas „Kūrybos kampas 360°“, kur turėjo galimybę susipažinti su trash design koncepcija ir būdais perdirbti nebenaudojamus daiktus, kurie kitu atveju atsidurtų sąvartyne. Viešnia iš „Darom“ kalbėjo apie pasaulinę “Let’s do it” inicatyvą, kuri prasidėjo Estijoje, o dabar vykdoma jau 134 pasaulio valstybėse. Dalyviai taip pat kūrė filmukus, skatinančius galvoti apie vandens, elektros, popieriaus vartojimą, vykdė įvairias aktyvias užduotis mieste, diskutavo, bei rengė kultūrinius vakarus, kurių metu kiekviena šalis išradingai pristatydavo tai, kuo didžiuojasi –istoriją, papročius, dainas, šokius, maistą...

„Mainai stipriai prisideda prie naujų įpročių formavimo, nes bendraujant su bendraamžiais ir mokantis iš jų pavyzdžių viskas atrodo daug paprasčiau – net maži kasdieniai žingsniai gali prisidėti prie gamtos ir viso pasaulio išsaugojimo! Jaučiuosi įkvėpta ir toliau būti sąmoningesnė vartodama – tiek vandens, tiek elektros ar popieriaus – taip pat nuo šiol visuomet nešiosiuosi medžiaginį maišelį pirkiniams bei atsisakysiu vienkartinių indų. Aišku, ne tik išmokau naujų dalykų, bet ir susipažinau su nuostabiais žmonėmis, nekantrauju juos aplankyti,“ – savo įspūdžiais dalijasi projekto dalyvė Ieva.

Daugiau apie projektą rasite čia: https://activeyouth.lt/eco-friendly-europe/