2019-11-29

Buvusiame Lukiškių tardymo izoliatoriuje – apie nusikaltusio jaunimo reintegraciją

Buvusiame Lukiškių tardymo izoliatoriuje – apie nusikaltusio jaunimo reintegraciją pagrindinė nuotrauka

Lapkričio 22 d. buvusiame Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime vyko VšĮ „Integracijos centro“ įgyvendinamo „Erasmus+“ tarptautinio projekto „Climb Over“, skatinančio jaunų nusikaltusių asmenų reintegraciją, renginys.

Pirmoje renginio dalyje buvo pristatyta projekto metu išplėtota metodologija jaunimo darbuotojams, siekiantiems į savo veiklas įtraukti nusikaltusį jaunimą.

Taip pat dalyviai buvo įtraukti ir į kūrybines dirbtuves. Jų metu scenaristė, kūno ir judesio terapeutė Rita Karklytė dalinosi metodu problemoms spręsti, kuris būtų lengvai pritaikomas darbo su nusikaltusiu jaunimu metu. Lektorė kvietė prisiminti vaikystės žaidimą ir jo logiką taikyti sprendžiant kasdienes problemas ir aiškinantis sudėtingas temas.

Rimantas Stanevičius, „MILK“ agentūros kūrybos vadovas, pristatė svečiams, ką bendro turi meilė ir reklama, remdamasis Gary Chapman knyga ,,Penkios meilės kalbos“.

Po dirbtuvių vyko ekskursija, kurios metu svečiai galėjo pasigrožėti plakatais, sukurtais socialinių reklamų konkurso metu, skirtų atkreipti dėmesį į stigmą prieš kalėjusius. Didžioji dalis plakatų sukurti moterų, kalinčių Panevėžio moterų pataisos namuose.

Antroji renginio dalis persikėlė į cerkvę, pačioje buvusio kalėjimo širdyje. Čia, į diskusiją apie visuomenėje gajas stigmas, susirinko per 250 žmonių. Renginio pradžioje savo patirtimis dalinosi kūrybininkė Julija Žižė bei pedagogas, aktorius, Lietuvos Respublikos Seimo narys Robertas Šarknickas. Abu žinomi žmonės užaugo vaikų namuose, kur išgyveno nemeilę, o aplink regėjo nusikaltimus, svaigalų vartojimą. Vėliau savo istorija dalinosi ir Martynas Driukas Trimurti, šiandien gerai žinomas saviugdos treneris, knygų autorius bei labdaros klubo ,,Sartori” įkūrėjas. Jaunystėje Martynas priklausė nusikalstamam pasauliui ir ne kartą atliko bausmę už kalėjime. Čia jis atrado vidinę ramybę ir visą savo laiką išnaudojo savęs pažinimui ir analizei.

Renginio pabaigoje scenoje savo mintimis dalinosi Milda Bliumenzonienė, socialinės adaptacijos centro vadovė, viena iš Lietuvos kalinių globos draugijos steigėjų; Reda Sutkuvienė, salotų baro ,,Mano Guru” vadovė; Sigita Baltaduonė, žurnalistė, 12 metų lankanti ir padedanti kalėjusiems. Visos šios moterys skyrė savo gyvenimus padėti klydusiems ir renginio metu dalinosi savo patirtimi bei sėkmingais pavyzdžiais.

Vis dėlto, anot moterų, sėkmingų pavyzdžių kol kas nėra labai daug, kaip ir žmonių, norinčių puolusiems padėti. Kaip vieną galimybių tai padaryti, pristatėme ,,Climb Over” projekto metu inicijuotą SUPERbičiulio programą, kuri skatina draugystes tarp laisvėje esančio ir kalėjusio jaunimo.

Renginio metu istorijomis dalinęsi dalyviai metė iššūkį visuomenės stigmoms. Taigi, tikimės, jog projektas ,,Climb Over“ įkvėpė žmones priimti bei padėti kalinčiam jaunimui, grįžtančiam į visuomenę.

 

VšĮ Integracijos centras